Agencja Artystyczno-Reklamowa Gruv Art

Na zaproszenie GRUV ART w ramach cyklu "POZNAŃSKA PREMIERA"
30.03.2011 godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

UCHO, GARDŁO, NÓŻVedrana Rudan

Przekład: Grzegorz Brzozowicz
Adaptacja i reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Magdalena Maciejewska
Występuje: Krystyna Janda

UWAGA: Spektakl dozwolony od lat 18!

Premiera: 12 Listopada 2005 r.
SPEKTAKL OCH TEATRU
www.ochteatr.com.pl/och-spektakle

Opis spektaklu:

UCHO, GARDŁO, NÓŻ

Krystyna Janda jest mistrzynią monodramów.
Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl.
Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego "Ucho, gardło, nóż" to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i, pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

UCHO, GARDŁO, NÓŻ

2006 Warszawa - Feliks Warszawski
Nagroda w kategorii "pierwszoplanowa rola żeńska" dla Krystyny Jandy.

2007 Łódź - XII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Tytuł Najlepszej Aktorki - za rolę Tonki Babić w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" Vedrany Rudan.

Fragmenty recenzji:

WSTRZĄSAJACY MONODRAM KRYSTYNY JANDY Ucho, Gardło, Nóż
Nazywam się Tonka, z domu Babić. Nie mogę spać. Tak zaczyna się pełen złości, bólu i grozy wielki monolog Krystyny Jandy.
Nazwisko panieńskie bohaterki jest tu bardzo ważne. To serbskie nazwisko. W Chorwacji to nazwisko wroga, powód do odrzucenia poza nawias społeczeństwa. Tonka opowiada nam o okrutnej wojnie, która wyzwoliła w ludziach nienawiść, zło i zbrodnicze instynkty, a w niej samej pozostawiła poczucie bezsensu życia i uczuciową pustkę, syndrom posttraumatyczny, jak orzekli psychologowie. "Wojna jest traumą - mówi. - Ale pokój po tej wojnie to dopiero trauma." Na te bolesne doświadczenia nakłada się też kryzys starzejącej się kobiety, poczucie obcości w świecie kreowanym przez komercyjne media.

Monolog Tonki to chaotyczna, pełna dygresji i wulgaryzmów opowieść cierpiącej na bezsenność kobiety, która pragnie wykrzyczeć swój ból, ale nie oczekuje zrozumienia ani pocieszenia, bo wie, że to niemożliwe.

Janda znakomicie pokazuje tę emocjonalną huśtawkę, przez cały czas zresztą po mistrzowsku balansując na granicy kreowanej postaci i prywatności. Jest zarazem Serbką, Tonką z domu Babić i Krystyną Jandą, polską aktorką, przemawiającą przecież do polskiej publiczności. Dzięki temu udało jej się wydobyć z tekstu Vedrany Rudan walor uniwersalny. Monolog Tonki jest opowieścią o wszystkich kobietach doświadczonych stygmatem wojny.
Janda gra monodramy od wielu lat. Jak mówi, jest to znakomita szkoła warsztatu aktorskiego. "Ucho, gardło nóż" to potwierdza. Aktorka przez blisko dwie godziny utrzymuje kontakt z publicznością, tworzy i kontroluje napięcie emocjonalne, by zakończyć spektakl na najwyższej nucie, po której może nastąpić tylko cisza. I taka najpiękniejsza w teatrze cisza trwa długo, zanim wybuchną oklaski.
Andrzej Dziurdzikowski

Czas trwania spektaklu: 120 min.
Jedna przerwa.

Organizator POZNAŃSKIEJ PREMIERY: GRUV ART.

Materiały informacyjne na podstawie strony http://www.ochteatr.com.pl/och-spektakle; fot. Robert Jaworski

Partnerzy:

OCH-TEATR Radio Merkury Głos Wielkopolski IKS

TVP Poznań Poligrafia Janusz Nowak
Tonet