Agencja Artystyczno-Reklamowa Gruv Art

SPEKTAKL słowno-muzyczny
„KOMEDA: Ostatnia Retrospekcja”

Krzysztof Komeda (właśc. Krzysztof Trzciński), kompozytor jazzowy, pianista i lekarz urodził się 27.04.1931 roku w Poznaniu a zmarł 23.04.1969 roku w Warszawie. Kwiecień jest więc zdecydowanie miesiącem Komedy!

Z tej okazji zaprezentujemy Państwu spektakl słowno-muzyczny pt. „Komeda: Ostatnia Retrospekcja”.

Spektakl został zrealizowaliśmy we współpracy z formacją Weezdob Collective pod koniec 2020 roku. Do projektu przygotowaliśmy już od jakiegoś czasu, trwały rozmowy, powstawały koncepcje… 15 listopada 2020 formacja wydała album Komeda, Ostatnia Retrospekcja, a pod koniec grudnia 2020 zrealizowaliśmy pomysł przeniesienia materiału na deski teatralne. Praca w warunkach obostrzeń sanitarnych, z zawieszonym nad sceną strachem przed zarażeniem była niebywale stresująca, a jednocześnie nasycona zwyczajną radością z faktu, że możemy się spotkać i wspólnie pracować😊 Mieliśmy wtedy nadzieję, że wkrótce, zagramy na żywo. Niestety, musi zaczekać. Tymczasem, dzięki rejestracji materiału podczas prób powstał naprawdę niezły materiał! Tak, nie boimy się tym pochwalić. Pracowaliśmy wszyscy z wielkim zaangażowaniem i sercem. Musiało się udać! Zobaczcie sami. A kiedy tylko będzie można, zaprosimy Was do teatru i zagramy na żywo!

Kilka słów o samym projekcie:

Autorem tekstu wykorzystanego zarówno na płycie jak i w spektaklu jest Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy. Tomasz Lach był bardzo związany z Komedą, traktował go jak ojca. Był też przez długie lata świadkiem wspomnień Zosi Komedowej opisujących zachowania Krzysztofa Komedy w ostatnich dniach życia. Za namową członków formacji Weezdob Collective, Tomasz Lach napisał poruszającą opowieść, pełną różnorodnych uczuć i emocjonalnych zwrotów akcji, tworząc niezwykły portret umierającego artysty.

Tekst, zarówno na płycie jak i w spektaklu interpretowany jest przez aktora Mariusza Zaniewskiego. Całość wyreżyserował Michał Kocurek, również aktor. Mariusz Zaniewski, wcielił się w Krzysztofa Komedę i odegrał swoją rolę wyjątkowo dobrze. Jego słowa idealnie współgrają z dźwiękami muzyki, i nie ma tu ani jednego fałszywego brzmienia, słowo trafia w punkt a całość jest spójną, wzruszającą metaforą przeżyć człowieka, który zmaga się ze swoimi myślami w momencie śmierci. Muzycy Weezdob Collective genialnie zinterpretowali te emocje dźwiękami własnych kompozycji, w których doskonale wyczuwa się nostalgię muzyki Krzysztofa Komedy.

To wszystko nadało obrazowi zupełnie nowe spojrzenie na historię Krzysztofa Komedy, człowieka, pianisty i wybitnego kompozytora, zachowując przy tym jej ludzki, ponadczasowy wymiar.

Reżyseria: Michał Kocurek
Tekst: Tomasz Lach

Muzyka: Weezdob Collective
Wystąpili:
Mariusz Zaniewski
oraz Weezdob Collective w składzie:
Kacper Smoliński - harmonijka
Kuba Marciniak - saksofon, klarnet
Piotr Scholz - gitara
Damian Kostka - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja

Montaż: MUCHA - produkcja filmowa

Producent spektaklu: Agencja GRUV ART Renata Pepka-Stróżyk, Magdalena Nowecka
Spektakl został zarejestrowany 30.12.2020r. na deskach Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Link do spektaklu będzie aktywny
na YouTube
i facebook.com/GRUV.ART.TEATR
od 27.04.2021 (17:00) do 29.04.2021 (23:00)


<< Powrót    Strona główna >>
Tonet