Agencja Artystyczno-Reklamowa Gruv Art

Na zaproszenie GRUV ART w ramach cyklu "POZNAŃSKA PREMIERA"

spektakl Teatru Ateneum z Warszawy

Tankred Dorst "JA, FEUERBACH"

28 kwietnia o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Nowa, odważna i pełna aktorskiego kunsztu interpretacja Feuerbacha!

Przekład – JACEK ST. BURAS
Reżyseria – PIOTR FRONCZEWSKI

Obsada:
Aktor Feuerbach – PIOTR FRONCZEWSKI
Asystent reżysera – GRZEGORZ DAMIĘCKI
Kobieta – MARIA CIUNELIS


NIEZWYKŁA ROLA PIOTRA FRONCZEWSKIEGO

"Ja, Feuerbach" zawsze było popisem najwybitniejszych aktorów. W 1990 roku zagrał tę rolę Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych kreacji. Dziś roli tej podejmuje się Piotr Fronczewski, godny następca Łomnickiego.

Spektakl trwa 120min.

Ja Feuerbach Ja Feuerbach

Ja Feuerbach

fot. Bartek Warzecha


Ja, Feuerbach to głośna współczesna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta, opowiadająca o dramacie wybitnego aktora „starej daty”, który po zawirowaniach życiowych, rozpaczliwie próbuje wrócić na scenę.

Jest to sztuka przede wszystkim psychologiczna, pokazująca dylematy i rozterki każdego powrotu, jak również bolesną walkę o zachowanie godności. Inscenizacja porusza problem zderzenia dwóch pokoleń, a tym samym zderzenia diametralnie różnych wartości. Wielki aktor (w tej roli Piotr Fronczewski) o bogatej osobowości artystycznej i nienagannych manierach, staje na scenie, by zaprezentować swój kunszt aktorski, lecz zamiast reżysera pojawia się jego Asystent (w tej roli Grzegorz Damięcki) prezentujący skrajnie odrębny świat: ubóstwo intelektualne, brak podstawowej wiedzy teatralnej, arogancję, chamstwo i cyniczny sposób bycia typowy dla współczesnego świata.

Aktorska rola Piotra Fronczewskiego to jakość sama w sobie: każde słowo, każda kwestia wypowiadana przez aktora brzmi ze sceny jak melodia w hymnie ku czci prawdziwego aktorstwa.
Tworzy on postać tak precyzyjnie skonstruowaną, wiarygodną i tak wymuskaną w detalach, iż widz niejednokrotnie łapie się na empatycznym smutku i współczuciu dla postaci. Znakomita gra aktorska Grzegorza Damięckiego świetnie oddaje ignorancję, bezczelność i arogancję współczesnych „młodych”, nie posiadających wiedzy o teatrze i sztuce. Asystent reprezentuje pokolenie, które odrzuca tradycję i obyczaje.
Znaleźć tu można wiele nawiązań do arcydzieł światowej literatury. Przemijanie pewnej epoki, a wraz z nią świata wartości definiujących naszą tożsamość, przypomina nostalgiczne klimaty w dziełach Antoniego Czechowa. Oczekiwanie zaś na przyjście reżysera, który nie nadchodzi, odsyła nas do utworów Samuela Becketta, zwłaszcza do Czekając na Godota.

Słuchając monologów Feuerbacha, możemy rozkoszować się prawdziwą sztuką. Niezaprzeczalny talent aktorski Piotra Fronczewskiego i całkowicie zasłużona sympatia widzów, wróży bez wątpienia powodzenie temu spektaklowi.

Ja, Feuerbach to poruszająca inscenizacja, która trzyma widza w napięciu, a finał zmusza do refleksji. Niezapomniane wrażenia, na długo pozostaną w pamięci widza. Majstersztyk aktorski - nie do zapomnienia.

więcej o spektaklu:
www.polityka.pl

Bilety w cenie:

Parter: 130zł
I Balkon, cena: 120zł
Loża prawa i lewa I Balkon, cena: 120zł
II Balkon, cena: 80zł
III Balkon, cena: 40zł i 30zł

Bilety do kupienia: u organizatora GRUV ART. ul. Tańskiego 6
rezerwacja@gruv-art.com.pl lub tel. 61 8471115

W rezerwacji prosimy podać:
imię i nazwisko, godzinę, ilość biletów oraz cenę

https://www.bilety24.pl/places/view/id/300/miejsce/GRUV_ART

MEDIA: Radio Merkury, MC Radio, TVP Poznań, IKS


<< Powrót    Strona główna >>
Tonet